האם זאת תביעת הביטוח הגדולה בתבל? - Keynes - קיינס פורטל הביטוחים המוביל | המפתח שלך לעולם הביטוח

האם זאת תביעת הביטוח הגדולה בתבל?

ביטוח

כמעט בלתי אפשרי למצוא מישהו שלא שמע על פיגוע הטרור ב-11 בספטמבר (שנת 2000) בו התרסקו ארבע מטוסי נוסעים, שניים מהם אל תוך מגדלי התאומים שקרסו ואחד שפגע באגף של הפנטגון (בניין משרד ההגנה האמריקני). רבים ברחבי העולם הושפעו אישית מהשלכות ההתרסקות הכלכלית בארה"ב בשנת 2008 . בשנת 2011 יפן חוותה את רעידת האדמה החזקה ביותר שפגעה בה עד כה, בעוצמה 9 בסולם ריכטר (רעידת האדמה החזקה ביותר שנרשמה בהיסטוריה התרחשה בצ'ילה בשנת 1960 והייתה בעוצמה של 9.5 בסולם ריכטר). בשנים האחרונות, כנראה כתוצאה מן ההתחממות הגלובלית, סופות הוריקן חזקות יותר מאי פעם פוגעות בחוף המזרחי של ארה"ב, דוגמת הוריקן קתרינה (2005), הוריקן סנדי (2012) וסופות הוריקן מפורסמות פחות כגון הוריקן ריטה והוריקן ווילמה.
יש עוד מגוון אירועים הגורמים נזקים עצומים, עליית מכלית נפט על שרטון למשל, פשיטת רגל של תאגיד ענק (דוגמת זו של בית ההשקעות Lehman Brothers). גם מגפת הקורונה יוצרת אחריה שובל של הרס כלכלי במגזרים מסוימים. אירועים כגון אלה שצוינו לעיל גוררים אחריהם גל של תביעות כנגד חברות ביטוח שמכרו פוליסות, לאנשים פרטיים ולקוחות מוסדיים כאחד, המכסות נזקים מן הסוג המאפיין את אותו אירוע. סכום הפיצוי הכולל ששולם בגין תביעות אלה מעיד על היקף הנזק שנגרם באירוע ומעניין לבדוק מי מן האירועים הסבו לאנושות את הנזק הגדול ביותר.

הפסד של 21 טריליון דולרים לחברות ביטוח ומוסדות פיננסיים

המשבר הפיננסי שהחל בשנת 2008 בארה"ב, כאשר משקי בית רבים לא יכלו עוד לעמוד בתשלומי החזר המשכנתאות שנטלו, תפח במהירות לממדי ענק ונכונה לו השפעה גלובלית שהמשיכה לגבות מחיר מאנשים פרטיים וחברות בשלל תחומים במשך כמה שנים (מקובל לציין את שנת 2011 כזו בה ניתן היה לומר שהמשבר חלף והכלכלה האמריקנית תראה סימני התאוששות).
חברות ביטוח, בתי השקעות ומוסדות פיננסיים נוספים ספגו הפסדים שהסכום הכולל שלהם נאמד בכ-21 טריליון דולרים, סכום המציב את משבר הסאב פריים של 2008 בראש רשימת האירועים שגרמו לנזקים כלכליים נרחבים. חברת AIG (קבוצת הביטוח הגדולה בעולם) לבדה הפסידה כ-100 מיליארד דולרים והגיע אל סף פשיטת רגל. בית ההשקעות Lehman Brothers ספג הפסד דומה, פשט רגל ונסגר (יש אשר יאמרו שזהו סוף ראוי לאימפריה שהחלה דרכה בתחילת המאה ה-19 כעסק למסחר בעבדים).

נזקי הוריקנים, כטריליון דולרים

הוריקן קתרינה גררה תביעות ביטוח בסכום כולל של כ-130 מיליארד דולרים, הוריקן סנדי כ-40 מיליארד, הוריקן אייק כ-22 מיליארד, הוריקן אנדרו 25 מיליארד ועוד. אם מסכמים את הנזקים שגורמות סופות הוריקן באזור מערב האוקיאנוס האטלנטי (איי בהאמה, קובה, החוף המזרחי של ארה"ב) בשלושים השנים האחרונות מגיעים לסכום פיצוי כולל אסטרונומי של כטריליון דולרים בתחום ביטוחי חיים ורכוש.

רעידת האדמה ההרסנית ביותר

יפן היא ארץ מוכת רעידות אדמה, זו הסיבה שקירות בתים מסורתיים ביפן עשויים מנייר.
בשנת 2011 התרחשה בסמוך לחופי יפן רעידת אדמה בעוצמה 9 בסולם ריכטר, הרעידה עצמה גרמה נזק רב אולם גל צונאמי אדיר (בגובה של כ-40 מטרים) הציף שטח בן כ-400 קילומטרים רבועים והוא שגרם לעיקר הנזק. אסון זה אילץ חברות ביטוח לשלם פיצויים בסכום כולל של כ-35 מיליארד דולרים. הנזק הכולל של פיגועי 9/11 נאמד בכ-40 מיליארד דולרים. הפסקת חשמל ב-21 תחנות כוח בו זמנית בארה"ב וקנדה (בשנת 2003) אילצה חברות ביטוח לשלם פיצויים בסכום כולל של כ-6 מיליארד דולרים. התפרצות הר געש באיסלנד בשנת 2010 גרמה לביטול טיסות רבות, צניחת מחירי הדלק ותביעות ביטוח בסכום כולל של כ-4 מיליארד דולרים. הצונמי המפורסם באוקיאנוס ההודי (בשנת 2004) גרר תשלומי פיצויים בסכום כולל של כמיליארד דולרים "בלבד".
אם אתם תוהים לגבי מגפת הקורונה, תביעות רבות עדיין מתבררות, ישנם מגזרים שנפגעו קשות אך לא תמיד הנסיבות נחשבות אירוע ביטוחי המאפשר תביעה, סכום הפיצוי הכולל ששילמו חברות ביטוח ברחבי העולם בגין נזקי המגיפה עד כה עומד על כ-20 מיליארד דולרים.

לבדיקה והשוואה של התיק הביטוחי בין חברות הביטוח המובילות השאירו פרטים ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל המלצה או חוות דעת בכל הנוגע לכדאיות מוצר או חברה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי מכל סוג שהוא בתחום כזה או אחר

דילוג לתוכן