מה החשיבות של רפואה מותאמת אישית ולמי זה מתאים? - Keynes - קיינס פורטל הביטוחים המוביל | המפתח שלך לעולם הביטוח

מה החשיבות של רפואה מותאמת אישית ולמי זה מתאים?

רפואה מותאמת

עולם הרפואה נמצא בעיצומה של מהפכה של ממש בעשור האחרון. באופן כללי מדובר בתהליך ההופך את הטיפול בכל חולה לאישי יותר – לא עוד יחס גנרי אחיד לכולם ללא התחשבות במאפיינים של אורח חיים ותורשה (גנטיקה). שיטות ניהול מידע מודרניות (ביג דאטה למשל) מאפשרות דיגיטציה של תיקים רפואיים ושימוש בהם המאפשר להציע שיטות טיפול מתקדמות, טכנולוגיות ומשוכללות יותר מאי פעם. חלק מהשינוי הוא מעבר ממודל של הענקת טיפול אחיד לקבוצות חולים עם מאפיינים דומים אל מודל שרואה כל מטופל כאינדיבידואל בעל רגישויות שונות ותגובות משלו לכל טיפול ותרופה. 

הרעיון העומד בבסיס הרפואה המותאמת אישית הוא שכל מטופל עשוי להיות מושפע אחרת מתרופה או טיפול מסוימים ולכן חשוב להתאים לכל חולה טיפול מדויק משלו. 

רפואה מותאמת אישית: תהליך של אבחון אישי בהתאם למטען הגנטי

השאיפה להתחשב במאפיינים גנטיים של מטופל כדי להתאים לו טיפול ותרופות באופן מדויק יותר אינה חדשה אולם ביצוע בפועל של רפואה מותאמת אישית מחייב ניתוח הגנום של המטופל, מה שלא היה אפשרי עד לעת האחרונה. 

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בתחום פענוח הגנום האנושי. התקדמות זו היא המאפשרת את התפתחות הרפואה המודרנית המותאמת אישית שרק לפני שנים ספורות עדיין נשמעה כחלום רחוק. מכיוון שאנחנו יכולים לבצע ריצוף דנ"א של כל אדם ניתן גם לבצע אבחון בהתאם למטען הגנטי של המטופל. אבחון כזה מאפשר מציאת התרופה המתאימה ביותר, ייצור תרופות בהתאמה אישית למטענים הגנטיים של כל מטופל, ולפעמים אפילו את היכולת לצפות את אופי התגובה לטיפול תרופתי או סיכון לתופעות לוואי מנטילת תרופה כזו או אחרת. 

מיזם לאומי לרפואה מותאמת אישית

 

יישומה של רפואה מותאמת אישית מתרחב והולך בכל רחבי העולם. בארץ משרד הבריאות מקדם את מיזם "פסיפס" המאפשר ניתוח מטען גנטי במטרה לברר ייתכנות להתפתחות מחלות עתידיות או תגובות שליליות של הגוף לטיפולים. עוד ניתן באמצעות ניתוח הגנום של המטופל לייעל את הטיפול התרופתי, למקסם את השפעותיו המיטיבות ולמזער את תופעות הלוואי. שימוש בביג דאטה (Big Data) בנפח של ניתוח נתונים ממיליוני מקרים, מאפשר הסקת מסקנות אופרטיביות בנוגע לטיפולים, התנהלות מחלות ותגובות המטופלים. יתרונות נוספים הם צמצום הטיפולים המיותרים, חיזוי מחלות העלולות להתפתח (על סמך ניתוחים באמצעות מערכות בינה מלאכותית) ועוד.

עלויות גבוהות וחשיבות כיסוי ביטוחי

חשוב לדעת שטיפול מותאם אישית אמנם פותח אופק חדש לטיפולים יעילים במיוחד אולם תהליך הפקת הנתונים הדרושים ויצירת התרופות המיוחדות הוא יקר – ולא אחת, מדובר בעלות חודשית חוזרת על פני תקופות ארוכות.
תרופות המותאמות במיוחד למטופלים לפי ניתוח גנטי מתאימות למטופל המסוים כך שיש לייצר אותן במיוחד ואי אפשר להציע אותן למכירה לקהל רחב יותר של הסובלים מבעיה רפואית דומה. הפתרון לבעיית עלויות טיפולים מותאמים אישית היא כיסוי ביטוחי שמבטיח מימון טיפולים כאלה במידת הצורך. 

חשוב לשים לב שביטוח הבריאות המשלים שלנו כולל כיסוי מיוחד לרפואה מותאמת אישית, כולל כיסוי עלויות בדיקה גנטית ופיענוחה, הכנת תרופות מיוחדות עבור המטופל על פי המידע הגנטי הייחודי לו, ומימון הטיפול התרופתי בהתאמה אישית למשך כל תקופת הזמן הנחוצה. ללא כיסוי ביטוחי במסגרת ביטוח בריאות פרטי, יהיה קשה מאוד לממן עלות טיפול מותאם אישית. עלות התרופות בלבד יכולה להגיע למאות אלפי שקלים – בכל חודש. לצד פוליסות הביטוח בביטוח הבריאות שלכם המכילות התייחסות לכיסוי ניתוחים בארץ או בחו"ל, תרופות מחוץ לסל ועלות השתלות וטיפולים אחרים – מומלץ בחום לבדוק שיש לכם גם כיסוי לעלויות רפואה מותאמת אישית שתאפשר לעצמנו ולבני משפחתנו טיפול מותאם אישית גנטית במידת הצורך. 

לבדיקה והשוואה של התיק הביטוחי בין חברות הביטוח המובילות השאירו פרטים ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל המלצה או חוות דעת בכל הנוגע לכדאיות מוצר או חברה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי מכל סוג שהוא בתחום כזה או אחר.

דילוג לתוכן