מה חשוב לעשות כשנולד ילד מבחינת ביטוח וחיסכון? - Keynes - קיינס פורטל הביטוחים המוביל | המפתח שלך לעולם הביטוח

מה חשוב לעשות כשנולד ילד מבחינת ביטוח וחיסכון?

ביטוח וחיסכון

לא נעים להציג את אחד האירועים המשמחים בהיסטוריה של כל משפחה כאירוע כלכלי נטו, אבל אולי כדאי לדעת שעל פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההוצאה החודשית בישראל לגידול ילד בכל חודש בשלוש השנים הראשונות לחייו עומדת על יותר מ – 3,500 ₪, וזה אומר שמשפחה עם שני ילדים תוציא בממוצע כ – 7,000 ₪ בחודש וכן הלאה. ארבעת העשירונים הנמוכים בישראל (שזה 40% מכלל האוכלוסייה בארץ) מוציאים בכל חודש יותר ממה שהם מכניסים, ולא מעט יגידו שלא קל להתנהל כלכלית כאן. אם אתם הורים לילדים קטנים אתם בוודאי מרגישים את נטל ההוצאות והשעות הנוספות היטב – תוכלו לפעול כבר עכשיו על מנת לעזור לילדים שלכם ליצור עתיד נוח יותר כלכלית, וזה כמובן להתחיל לחסוך עבורם כבר עכשיו. אתם כבר יודעים שאתם תמיד יכולים לסמוך על אלפי, לא רק בהפקת דו"חות בתהליך ידידותי וקל משאפשר לדמיין לטובת דיווח לרשויות המס – אלא גם באספקת כל המידע שאתם צריכים על מנת להתנהל נכון מבחינת כלכלית, והפעם – קבלו את כל הטיפים הכלכליים, בלידת ילד חדש. 

טיפ ראשון, מהיר וקטן: עדכנו את המבנה המשפחתי החדש ברשויות השונות

כבר כשאמא עם האוצר החדש בבית היולדות, אפשר לעדכן את הרשויות בשינוי במבנה המשפחתי. חשוב לדעת, למשל, שצריכת המים החודשית שלכם מבוססת על שני תעריפים – התעריף הזול שעומד על כ – 7 ₪ למ"ק והתעריף היקר שהוא כפול. התעריף הזול מחושב לפי 7 מ"ק לאדם לחודש – מבינים לאן זה הולך? עוד אדם בבית, עוד 7 מ"ק בתעריף הזול בחודש. 

לצד ההודעה לחברת המים שלכם, כדאי מאוד לעדכן את כל הביטוחים המשפחתיים בתוספת המשמחת למשפחה. קודם כל, אתם רוצים להוסיף את הדרדק לביטוח הבריאות המשפחתי. התעריפים עבור ביטוח בריאות לתינוק הם שוליים, לא אחת ממש שקלים בודדים לחודש בשנות חייו הראשונות והבריאות לחלוטין בדרך כלל. אל תשכחו לשנות גם את המוטבים בחשבונות החיסכון הפנסיוניים וביטוחי החיים שלכם במידת הצורך. אגב, מי שהוא בן פחות מ – 18 לא יכול לשמש כמוטב בחסכונות כאלה ולכן האפוטרופוס שלו יהיה המוטב שינהל עבורו את הכספים.

חופשת הלידה וההפקדות לביטוחים הפנסיוניים ולמוצרי החיסכון

בישראל, על פי חוק, כל אמא לאחר לידה זכאית לחופשת לידה של 26 שבועות, ש – 15 שבועות מתוכם בתשלום דמי לידה מטעם הביטוח הלאומי. זאת, בתנאי שהאם עובדת לפחות 12 חודשים באותו מקום עבודה וששולמו דמי ביטוח לאומי עבור לפחות 10 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו ללידה. אפשר להחליף בחלק מהזמן בין האם לאב או אפילו לקחת חלק מהזמן הזה ביחד כחופשת לידה של שני ההורים והתינוק – לא ניכנס לזה עכשיו אבל בהחלט נספר שעל אף שבמהלך חופשת הלידה התשלום המתקבל הוא מטעם הביטוח הלאומי ולא המעסיק – אם הוותק במקום העבודה הוא מעל שישה חודשים, המעסיק מחוייב בהמשך ההפקדות למוצרי החיסכון הפנסיוניים עבור האם, גם במהלך התקופה שבה הוא לא משלם משכורת. כדאי לבדוק את זה – גם עם המעסיק וגם עם החברה שמנהלת עבורכם את החיסכון הפנסיוני. 

חיסכון לכל ילד

אחת היוזמות המתוקות שהושקו כאן בארצנו הקטנטונת היתה ללא ספק תכנית "חיסכון לכל ילד", שהושקה במהלך שנת 2017, ואפילו הפקידה כספים רטרואקטיבית לילדים שנולדו לפני 2009 (כלומר, לא מלאו להם 18 עם השקת התכנית). היום, כל ילד נהנה מהפקדה לתכנית חיסכון שהוריו בחרו עבורו בסך של 52 ₪, וההורים יכולים להכפיל סכום זה בהפקדה נוספת מחשבון העו"ש. החיסכון צפוי להישאר סגור עד שימלאו לילד 18 או 21 שנים, ואפשר להשאיר אותו גם הלאה, ללא הפקדות מטעם הביטוח הלאומי. 

מכיוון שההורים מוזמנים לבחור את מסלול החיסכון לכל ילד עבור כל ילד שלהם – זה הזמן שלכם לבחור מבין המסלולים השונים ובתי ההשקעות השונים המוצעים לחיסכון. ההמלצה שלנו היא חד משמעית: בחסכונות לטווחי זמן ארוכים כל כך, לכו על החסכונות המנייתיים בעלי סיכון מוגבר, מפני שבבחינת הנתונים לתקופות ארוכות אחורה, הם בפירוש מייצרים יותר תשואה ביחס לערוצים הסולידיים יותר, הנה דוגמה: 

בחמש השנים האחרונות, תכניות חיסכון לכל ילד באפיקים הכלליים השיגו כ – 26.5% תשואה – לא מעט! אבל לעומת זאת, האפיקים המנייתיים שנחשבים בסיכון מוגבר הרוויחו עבור הילדים שחוסכים בערוצים אלה מעל 87% תשואה, והם שיאני התשואה לחמש שנים מבין המסלולים השונים לחיסכון. 

באיזה בית השקעות לבחור? זה כבר עניין של העדפה אישית, נגיד רק שבמסלול הסיכון המוגבר שיאנית התשואות לחמש שנים וגם לשלוש שנים היא אנליסט, במסלול בסיכון מועט השיאנית לחמש שנים היא אלטשולר שחם.

תמיד כדאי לחסוך

הילד החדש שהצטרף זה אך למשפחה שלכם, בוודאי הולך להביא איתו המון רגעים של סיפוק, אושר, ותחושה שהלב עולה על גדותיו. לאורך השנים, בוודאי גם יהיו רגעים מורכבים של קבלת החלטות הוריות לא פשוטות. על מנת לצמצם את החלק הפיננסי של המורכבויות בגידולו, אנחנו ממליצים לכם באופן כללי ובפרט כשאתם הופכים להורים – דאגו לחיסכון יעיל שישרת אתכם לאורך החיים, כשהילדים קטנים ולאחר מכן, כשתפרשו לגמלאות ותרצו לנוח וליהנות מהחיים. לשם כך, וודאו שהחסכונות הפנסיוניים שלכם מספיקים, וודאו שיש לכם תכניות חיסכון שיאפשרו לפחות שנה אחת ללא עבודה למשפחה, ודאגו גם להתנהלות פיננסית נכונה שמקצה די משאבים לצריכה אבל גם לוקחת בחשבון את היבטי החיסכון. והכי הכי חשוב – גדלו אותו בנחת!

לבדיקה והשוואה של התיק הביטוחי בין חברות הביטוח המובילות השאירו פרטים ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל המלצה או חוות דעת בכל הנוגע לכדאיות מוצר או חברה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי מכל סוג שהוא בתחום כזה או אחר.

דילוג לתוכן